IPTV

IP Televize

Úvod

V dnešní době můžeme přijímat televizní signál mnoha způsoby. Nejběžnější je asi pozemní (terrestriální) digitální vysílání (DVBT), digitální příjem přes satelit (DVBS) a kabelový příjem (DVBC). Tento článek by vás měl seznámit s další možností jak sledovat televizi, konkrétně s technologií IP TV.

Co to je?

IP TV, jak může být z názvu patrné, je technologie (protokol), která umožňuje příjem televizního signálu pomocí vašeho internetového připojení. Nejedná se ale o internetové vysílání, TV signál je šířen pouze v privátní síti poskytovatele. K příjmu je většinou potřeba speciální set-top box, který ke službě dodá provider. Toto platí o pro nové TV přístroje, což znamená vždy nutnost další „krabičky“ a dálkového ovladače.

Co vám IP TV přinese?

Samotný příjem TV programů je naprostý základ a špička ledovce toho co vám tato technologie může nabídnout. Většina providerů dále přidává funkce jako Video půjčovna, TV archiv, Video rekordér, Rádio, EPG (programový průvodce), Start over (možnost posouvat aktuální kanál zpět), Webový prohlížeč a mnoho dalších. Opravdovou výhodou je to, že vše funguje nezávisle na stáří vašeho TV přístroje, veškeré funkce zprostředkovává set-top box.

Dostupnost a cena

Je jasné, že pro příjem TV pomocí vašeho internetového připojení je zapotřebí alespoň průměrná konektivita. Díky HD kanálům je potřeba odhadem 10Mbit/s, samozřejmě pokud poběží TV, dost znatelně to při této konektivitě poznáte na rychlosti internetu, proto je zmiňovanou rychlost potřeba brát spíše jako minimum a ideálně službu provozovat na několikanásobně rychlejší přípojce. Pokud máte to štěstí a bydlíte v části města „ovládané“ některým z poskytovatelů metropolitní sítě, je IP televize spolu s např. 30/15 internetem dostupná v základu cca od 500,- Kč/měsíc. Může se stát, že zrovna neobýváte jedno z brněnských, nebo pražských sídlišť, pak je možné si IP TV pořídit třeba od poskytovatele V/ADSL připojení. Zde je bohužel, dle mých zkušeností, kvalita poskytovaných služeb znatelně nižší a poměr cena/výkon nesrovnatelný.

Závěrem

IP TV je, dle mého názoru, velice zajímavá technologie, která spojuje výhody klasického televizního vysílání se službami poskytovanými přes internet. Po vynaložení relativně malých nákladů na zřízení a provoz služby můžete i na staré CRT televizi využívat podobné, často ještě lepší služby než poskytují dnešní „chytré“ televize. Další výhodou je relativní nazávislost kvality příjmu na počasí (problém především u satelitního příjmu), relativní proto, že provider dost často vysílané kanály také přijímá ze vzduchu.

Pokud máte možnost, doporučuji tuto službu vyzkoušet a to zvláště pokud vám nestačí funkce, které poskytují ostatní technologie příjmu, protože IP TV toho nabízí mnohem víc.24.7.2011

Ondřej Pařízek