Zálohování dat - 3. díl

Zálohování dat - 3. díl

Jak jsem v minulém díle mé minisérie sliboval, dnes se více rozepíšu o možnostech on-line zálohování. Aplikace, které si dnes představíme vám umožní zdarma, nebo za mírný poplatek plánovat či přímo provádět zálohu vašich dat na vzdálený server.

 

Jak to funguje?

 

Již o pár řádků výše se zmiňuji, že většina on-line zálohovacích nástrojů se ovládá pomocí aplikace nainstalované lokálně na PC, ze kterého má být záloha provedena. Tato aplikace se většinou stará o plánování, šifrování, komprimaci a odesílání dat. Aplikace samozřejmě umožňuje i obnovování dat ze zálohy. Seznamme si nyní s několika zálohovacími nástroji.

 

Mozy

 

Mozy je služba, která slouží čistě pro zálohování, pomocí apliace šifrujete a zálohujete vybrané soubory, které pak nahráváte na server, k dispozici máte zdarma 2GB místa, další služby jsou za příplatek. Klientská aplikace je dostupná pro Windows, Mac a nově taky pro mobilní platformy iPhone a Android. Ještě by bylo dobré podotknout, že ke svým datům se nedostanete jinak než přes klientskou aplikaci, to znamená že to není možné ani on-line například přes webovou službu.

Web výrobce: https://mozy.com/

 

Synplicity

 

Velice sympatickou službou je Synplicity. Mimo klasického zálohování nabízí i možnost synchronizace dat mezi více počítači, tedy něco obdobného jako nabízejí Roaming profiles v doméně Windows Server, nebo cloudový operační systém. Podporován je Windows i Mac, zdarma je nabízeno opět 2GB prostoru, další služby jsou za příplatek.

Web výrobce: http://www.syncplicity.com/

 

Windows Live Sky Drive

 

Poslední nástroj, který se dnes představíme se nazývá Sky Drive a na svědomí ho má Microsoft, oproti předchozím dvěma soupeřům nenabízí zdaleka takové možnosti v oblasti plánování a provádění záloh. Jeho síla je především v možnosti řízení sdílení souborů mezi ostatními uživateli služby Windows Live, to umožňuje například snadné sdílení fotografií, nebo dokumentů. Dostupný je ne-překvapivě pouze pro OS Widnows, jako bonus je možné brát, že ovládácí rozhraní je kompletně v češtině a to že můžete zdarma využívat 25GB datového prostoru, další příplatkové služby ale nenabízí.

Web výrobce: http://skydrive.live.com/

 

Závěrem

 

V dnešní době, kdy kvalitní internetová konektivita není problém si myslím, že je tzv. Remote Backup jednou z nejlepších voleb. Jak jsem již psal výše, většina služeb data šifruje, pokročilejší nástroje umožňují dokonce i zálohování v reálném čase, na druhou stranu nemáte nad daty takovou kontrolu, jako když zálohu provádíte vlastními silami. Minimálně tyto aspekty je třeba při výběru systému zálohování určitě zvážit.26.6.2011

Ondřej Pařízek