Zrychlení počítače - 1. díl

Pomalý počítač? Co s tím?


Máte pocit, že v poslední době to vašemu notebooku nebo počítači všechno trvá nějak dlouho? Zasekává se už při spuštění jednoduché hry? Otevírání programů trvá celou věčnost? Máte chuť ho vyhodit přes zavřené okno?

Důvodů může být několik. Buď "zestárl" a nezvládá držet krok s náročnějšími programy, nebo jsme zanedbali průběžnou údržbu. Řešení je hned několik.

Odinstalování nepotřebných programů:


           Čím méně programů nainstalovaných v počítači, tím méně neviditelné práce, kterou musí počítač vykonávat. Proto je vhodné projít si seznam nainstalovaných programů a odstranit ty, které již nevyužíváme, nebo jsme je "omylem" nainstalovali při prohlížení stránek na internetu. Můžeme nabýt pocit, že každý program, který v počítači máme je ten nejdůležitější. Chce to však kritičtější přístup k věci a nebát se jej aplikovat. :)
           Po stisknutí klávesové kombinace Win + R a zadání příkazu appwiz.cpl se zobrazí seznam nainstalovaných programů. Odinstalujte programy, které již nepotřebujete. Při každém z nich je uvedeno datum nainstalování, někdy vydavatel a velikost programu.
           Některé programy budou po odinstalování vyžadovat restart systému nebo uzavření oken některých programů. V případě přerušení se k odstraňování programů vrátíme stejným způsobem.

Zrychlení startu počítače:


           Kompletní seznam automaticky spouštěných programů při zapnutí počítače si můžeme podívat, pokud po stisknutí kombinace kláves Win + R zadáme příkaz msconfig a přepneme se do okna Startup. Všechny zaškrtnuto programy se spouštějí při každém startu počítače.
           V seznamu najdeme programy, které jsou doplňky operačního systému, programy určené pro komunikaci na internetu, ale i takový software, který se do seznamu dostal bez našeho vědomí. Jednoduchým odškrtnutím deaktivujeme automatické spouštění těchto prvků při startu počítače. Veškeré změny budou aplikovány po restartu počítače.

           Další možnosti a způsoby zrychlení si popíšeme v následujících dílech.

 

Šimon Derevjanik

26.7.2011

Zdroj: sme.sk