Google - Úvod

Díl první – Úvod


Dnes snad neexistuje člověk, který by nikdy neslyšel či neviděl onen barevný magický název

Google

 

            Co vlastně Google je?

Je to společnost (a ne ledajaká), založená roku 1998 Larrym Pagem a Sergejem Brinem se sídlem ve svém Googleplexu v Kalifornii, kterou proslavil její internetový vyhledávač. Ten byl založen nejprve jako školní projekt na ověření funkčnosti algoritmů duem zmíněných pánů. Avšak záhy zjistili, že je mnohem lepší než tehdy používané vyhledávače.

Jeho popularita je dnes tak velká, že slovesa jako „vygooglit“ či „googlovat“ jsou dnes pro mnohé synonymem pro „vyhledat na internetu“. Je tak oblíbený, že denně obslouží přes 2 miliardy dotazů, což činí kolem 47% celosvětového vyhledávání.

 

            Rozvoj

Vyhledávačem to možná začalo, ale zdaleka jím to nekončí. Z počátku malé, rozvíjející se a téměř neznámé společnosti se v dnešním světě stala jedna z největších, nejznámějších a nejpopulárnějších firem bojující (mnohdy úspěšněji) na trhu vedle takových gigantů, jakými jsou Microsoft či Apple.

Proč tomu tak je? Jeho aplikace a projekty jsou totiž jednoduše geniální a ve většině případů (na rozdíl od jiných společností) zdarma, což potěší peněženku nejednoho uživatele :-). Nabízí rozmanitou škálu programů, aplikací a funkcí, které zlehčují práci s počítačem i internetem - jsou rychlé, efektivní, využívají pěkné uživatelské prostředí - jsou jednoduše "user friendly".

 

            Aplikace

Co přesně nám může Google nabídnout? Nejenže poskytuje lidem e-mailovou schránku, kalendář, dokumentový server, ukládání fotek a videí na web, vyhledávání na mapách celého světa či jeho (i když zatím docela umělý) překladač. Dnes můžete od této společnosti očekávat opravdu cokoliv.

Prosadil se již velice rychle mezi prohlížeči - internetovými (se svým Google Chrome),

obrázkovými (Picasa) či mapovými (Earth), pronikl úspěšně na trh smartphonů se svým operačním systémem Android, nejnověji vyvíjí nový OS pro osobní počítače s názvem Chrome OS a aktuálně nahání strach dalšímu velikánovi Facebooku se svou novou sociální sítí Google+.

 

Více o jednotlivých aplikacích a projektech očekávejte v dalších dílech.

 

Miloš Blata

20.7. 2011