Zálohování dat - 2. díl

 

Zálohování dat - 2.díl

V tomto pokračování našeho miniseriálu se více rozepíšu o konkrétních zálohovacích nástrojích.

Systém a nástroje pro zálohování

Systém je v zálohování velice důležitá věc. Pokud chcete brát proces uchovávání kopií dat vážně, zálohy je nezbytné provádět častěji a například je verzovat, nejspíše sami zjistíte, že prosté ruční kopírování souborů na přenositelná media je dost neefektivní. Proto je třeba na začátku zvolit systém, případně konkrétní nástroj, kterým bude zálohování prováděno, já se zde nyní pokusím pár kousků tohoto SW přiblížit.

Windows Backup

Asi nejdosažitelnější variantou pro většinu domácích uživatelů PC je "Windowsowská" utilita pro zálohování. Mají ji k dispozici všichni uživatelé systémů Windows XP a novějších. K dispozici je plánovač zálohování, v jednoduchém dialogu si lze vybrat soubory, které mají být zálohovány. Nástroj umožňuje zapisovat jak na vyměnitelná media, pevné disky, tak na další umístění v síti. Konfigurace parametrů zálohování je provedena klasicky pmocí průvodce, takže asi není potřeba zabíhat více do podrobností.

Cobian Backup

Dalším, chytřejším nástrojem je program Cobian Backup. Program je dostupný zdarma jako Freeware. Nabízí rozšířené možnosti jako ZIP kompresi záloh včetně šifrování archivů, plánovač, zálohy na lokální i síťová média, třeba i přes FTP. Dále disponuje tím, že umí vytvářet inkrementální zálohy a Live update. Příjemné je jednoduché ovládací prostředí, které je i v češtině.

Stránky výrobce: http://www.educ.umu.se/~cobian/cobianbackup.htm

Acronis True Image

Trochu jinak, než předešlé dva nástroje funguje program Acronis True Image. Tento SW vám umožňuje vytvořit obraz celého disku včetně zachování operačního systému, tudíž i veškerých uživatelských dat a nastavení. Toto oceníte zejména v případě, že dojde k náhlému poškození pevného disku, vadný disk vyměníte za nový a pomocí Acronis True Image na něj přenesete zálohu obrazu původního disku. Vytváření tohoto typu záloh má samozřejmě vyšší požadavky na datovou kapacitu zálohovacího média. Na rozdíl od Cobian Backupu tento program není zdarma, základní Home verze s českou lokalizací se dá pořídit asi za 630,-Kč, k dispozici je také Shareware verze, která je na 30 dnů zdarma.

Stránky výrobce: http://www.acronis.cz

Závěr

Na trhu existuje samozřejmě ještě velké množství dalších nástrojů, tento článek je pouze malým přehledem dostupných možností, příšte se zaměřím na nástroje pro on-line zálohování.


17.6.2011 

Ondřej Pařízek