Notebook nebo stolní počítač?

 

Notebook nebo stolní počítač, co zvolit?

 

Mnoho lidí/firem při pořizování počítače řeší dilema co si pořídit. Výběr jako takový není zdaleka jednoduchý a závisí na mnoha okolnostech. V potaz je nutné vzít požadované nároky, účel využití, a cenovou hladinu. Zvažování všech variant mnohdy končí zcela zásadní otázky, pořídit si stolní počítač, nebo raději notebook? Vzhledem k tomu že denně využívám oboje, tak si troufám tvrdit, že vám s výběrem mohu pomoci. Nejdříve ovšem trochu teorie – laicky si povíme co je notebook a stolní počítač.

PC nebo notebook

 

 

Notebook jedná se o přenosný počítač, který je navíc vybaven baterií, obrazovkou, klávesnicí a náhradou myši (nejčastěji touchpad). To vše se ukrývá v těle kompaktních rozměrů, které umožňuje snadné přenášení. Cenou za kompaktnost je zpravidla nižší výkon než v případě stolního PC

 

Stolní počítač se skládá z jednotlivých komponent které jsou umístěny v počítačové skříni. Neobsahuje v sobě žádné periferie jako notebook. Umožňuje zpravidla snadné rozšíření a výměnu komponent. Spotřeba elektrické energie je zpravidla vyšší než v případě notebooku.

 

 

Komu bych doporučil notebook?

 

Rozhodně těm, kteří počítač využívají příležitostně, potřebují počítač i v terénu, mají na stole málo místa, nepotřebují vysoký výkon a neplánují hrát náročné počítačové hry. Notebook je rozhodně skvělá volba do nenáročné domácnosti, kde poslouží pro pohodlný přístup k internetu, můžete si ho vzít na dovolenou a pokud přijde návštěva, tak nemusíte řešit Nerudovskou otázku „kam s ním“ a můžete ho pohodlně schovat do šuplíku.

 

Komu bych doporučil stolní počítač?

 

Každému kdo u něho tráví denně mnoho času a nepotřebuje s ním cestovat. Vyšší komfort práce opravdu oceníte. Navíc vám stolní počítač zpravidla vydrží delší dobu a lze ho neustále rozšiřovat. Ze zdravotního hlediska poskytuje stolní počítač mnohem více pohodlí a možností nastavení, pokud máte ergonomické pracoviště, tak Vás práce se stolním počítačem bude unavovat řádově méně než s notebookem. Pokud u počítače trávíte hodiny denně na jednom místě, pracujete v náročných programech, nebo hrajete hry tak je stolní počítač ideální volbou.

Existuje i nějaký kompromis?

 

Ano i kompromisy existují a je jich celá řada. Osobně doporučuji zvážit tyto tři:

 • Notebook s dokovací stanicí – Pokud si k notebooku pořídíte dokovací stanici, můžete z něho jednoduše udělat stolní počítač. Dokovací stanice totiž obvykle umožňuje připojení externího monitoru, DVD mechaniky, klávesnice, myši, tiskárny a vy při příchodu na pracoviště jednoduše zacvaknete notebook a můžete plnohodnotně pracovat. Ovšem dejte si pozor, možnost připojení dokovací stanici není u všech notebooků a zpravidla ji mají pouze dražší „business class“ notebooky.

 • Periferie stolního počítače připojené k notebooku – Jedná se o levné řešení pro notebooky bez dokovací stanice. Pokud si koupíte USB rozbočovač do kterého připojíte veškeré periferie, můžete si z notebooku udělat počítač zapojením dvou kabelů (datový kabel externího monitoru, kabel k USB rozbočovači).

 • Velký notebook – Notebook s úhlopříčkou displeje 17 palců a vyšší nabídne vyšší komfort při každodenním používání. Je to ovšem na úkor mobility, takže nepočítejte s denním přenášením.

   

Na závěr nabízím přehledné shrnutí kladů a záporů:

 

 

Důvody proč si (ne)vybrat stolní počítač?

Důvody proč si (ne)vybrat notebook?

  + Vysoký výkon

  + Možnost práce kdekoliv

  + Pracovní komfort

  + Lze schovat například do šuplíku

  + Snadná rozšiřitelnost

  + Nízká spotřeba

  + Je zpravidla vhodný pro hraní her

  ± Cena

  ± Cena

  − Nižší komfort při práci

  − Nároky na prostor

  − Nižší výkon

  − Vysoká spotřeba

  − Velmi omezené možnosti rozšíření

 

  − Nižší životnost

 

  − Zpravidla nevhodný pro hraní her

 

V pokračování dnešního článku se můžete těšit na zhodnocení výběru z pohledu spotřeby.

 

Mgr. Radek Šembera

v Brně 29.7.2011