Google - Google Maps a Google Earth

Díl pátý – Google maps + Google Earth

Google maps

Mapy Google je internetová mapová aplikace, kterou zdarma nabízí společnost Google. Nabízí plánovač trasy chůzí, automobilem i MHD, mapy ulic, polohu významných podniků a také zde, jako třetí strana, můžete za pomoci Google Maps API vložit vlastní mapy.

 

Zmapovaná je velká část světa, ale kvůli použití Mercatorova zobrazení nejsou viditelné např. póly. Podle jednoho z tvůrců jsou Mapy Google "způsob, jak sjednotit světové geografické informace".

 

Zobrazit si můžete jak mapu satelitní1 tak obyčejnou. Zobrazovat si zde můžete popisky, trasy MHD, fotografie, počasí, záběry z webkamer a jiné. Můžete si také místa označovat hvězdičkou či si je přidat mezi Moje místa (vámi nejnavštěvovanější) Vámi vybraná poloha je označena přesnými souřadnicemi a majitelé vlastnící Androidové zařízení jistě Mapy Google ocení pro svoji GPS navigaci.

 

 

google maps

Obr.1 Ve vysokém rozlišení jsou zmapovány země jako je USA, Kanada, VB, Austrálie ... ale najdete zde i fotky z ČR (beta), SR a jiných zemí. Některé státy považovaly tyto snímky jako potenciální hrozbu teroristických útoků a tak Google "rozmazal" některé důležité oblasti světa.

 

Mnohé ze snímků jsou v různém rozlišení a (například kvůli oblačnosti) jsou foceny v různých časech, proto občas přechody mezi nimi nejsou právě nejideálnější (jedná se však pouze o chyby vizuální). I přes název satelitní se mezi snímky občas objeví nejeden letecký.

 

Google Maps pro Android (a jiné mob OS)

Verzi pro smartphony ocení snad všichni majitelé, jejichž telefony podporují Android, Windows Mobile, iOS či vlastní BlackBerry. Mimo všechny funkce, které najdete na klasickém webu, máte k dispozici také funkce navíc, jakými jsou Vyhledávání hlasem, Moje poloha, Trasy jízd, Vrstvy, Položky s hvězdičkou, recenze firem atd.

 

Google Earth

...je volně šiřitelný externí program od Gooolu, která zobrazuje celý zemský glóbus. Máte pocit, jako byste se na Zemi dívali přímo ze satelitu. Jelikož umí pracovat v režimu online, často si při aktuálním prohlížení dokáže vyhledat, stáhnout a zobrazit spousty nových detailů. Umožňuje přiblížení, naklonění, 3D pohledy větších měst (viz. Google automobily) a to vše ve velkém rozlišení.

 

Tento program má velmi vysoký počet funkcí. Pomocí vrstev si tak z virtuálního zemského glóbu můžete vytvořit síť navzájem se doplňujících informací, díky nimž budete mít přehled o veškerém aktuálním dění na Zemi. Vedle zobrazení za pomoci GPS a její navigace, počasí, popisků, měření vzdáleností a zobrazení fotografií, silnic, hranic, značek atd. pomocí vrstev zde najdete například i letecký simulátor, se kterým se můžete proletět nad zemským povrchem z vámi vybraného startovního bodu (či dokonce s pomyslným letadlem přistát).

 

Stejně jako existuje verze Google Maps pro Android, najdete i verzi virtuálního globu, a to na oficiálním webu: http://www.google.com/earth/index.html

 

Všechny výše zmíněné aplikace obsahují také hned několik třešniček na dortu. Nejen, že si můžete zobrazit mapy Země, k dispozici jsou také mapy míst, jakými jsou Měsíc, Mars a jiné planety a také se můžete podívat na hvězdy, či už z pohledu ze Země či se mezi nimi volně pohybovat. Nejlépe jsou tyto vymoženosti propracováni v Earthu, ovšem tak jako snad vše od Googlu, i na mapách Google (které jsou s Earthem propojeny a sdílí spoustu informací) si můžete vše zobrazit skoro ve stejné kvalitě.

 

google maps

 

Autor: Miloš Blata