Testování stability PC - napájecí zdroj

 

5. díl – Napájecí zdroj

 

Tento díl budeme věnovat testování napájecího zdroje. Zdroj má naprosto klíčový dopad na funkčnost a stabilitu celého PC. Při koupi nového PC rozhodně doporučuji věnovat výběru zdroje zvýšenou pozornost. Obecně platí, že například se značkami Seasonic, Fortron, Cooler master, Nexus a Enermax nemůžete udělat chybu. Obloukem se vyhněte levným zdrojům (například značky: Eurocase, LC-Power, Trust, Redstar). Také lze doporučit výběr zdoje podle jeho efektivity, dobrým vodítkem je certifikace 80 PLUS, která zaručuje minimální účinnost zdroje.

Napájecí zdroj

1. Ilustrace: Seasonic SS400ET - spolehlivý zdroj do kancelářských PC


K testování počítačového zdroje zle přistoupit dvěma způsoby, přičemž dále se budeme věnovat tomu druhému.

 

  1. Pořídit nebo postavit vlastní testovací stanici. To je ovšem cenově/časově nákladné a mohou si to dovolit jenom ti, kteří zdroje testují pravidelně. Jak taková testovací stanice vypadá se můžete podívat na stránkách The Tech Report, kde ji příznačně nazvali „The Beast“.

  2. Testovat v domácích podmínkách s využitím klasického PC.

 

V domácích podmínkách pro testování zdroje musí posloužit obyčejné PC. Je vhodné aby takové PC bylo vybaveno energeticky náročnými komponentami (výkonná grafická karta, čtyř a vícejádrový procesor), ovšem není to podmínkou. Samotné testování stojí na předpokladu, že všechny komponenty testovacího stroje jsou naprosto stabilní. Pokud tedy máte nestabilní PC, zdroj vyjměte a nainstalujte do jiného PC, které problémy se stabilitou nemá.

 

Samotné testování je velmi jednoduché, stačí maximálně vytížit všechny komponenty testovacího PC. V praxi má největší odběr procesor a grafická karta, takže obvykle stačí vytížit je (nicméně vytížením dalších součástí PC chybu rozhodně neuděláte).

 

Pro vytížení procesoru doporučuji program OCCT (2. díl seriálu) a pro vytížení grafické karty postačí program Furmark (4. díl seriálu), použití obou programů jsem se věnoval v minulých dílech seriálu.

 

Mgr. Radek Šembera

v Brně 22.7.2011