Google - Google Apps

Díl třetí – Google Apps

 

V minulém díle jsem slíbil, že si blíže popíšeme funkce ostatních Google aplikací. Pokud již naplno využíváte služeb Gmailu, můžete začít svůj Google účet spravovat naplno.

 

            Google Docs (Dokumenty)

Aplikace Dokumenty velice ulehčí vaši práci s textem. Chcete sdílet své dokumenty s kamarády či spolupracovníky a nemáte možnost sdílet je přes interní síť? Stačí vytvořit nový dokument, uložit jej a nastavit, komu se bude zobrazovat. Dotyčný si jej pak ze kteréhokoliv počítače může otevřít, přečíst či editovat.

 

Pokud vám přijde poštou příloha s přílohou .doc, nemusíte ji stahovat a ukládat na disk. Google vám ji otevře přímo ve vašem prohlížeči, kde si ji nejprve můžete prohlédnout.

 

            Google Calendar (Kalendář)

Jedna z nejužitečnějších aplikací od Googlu. Umožňuje totiž elektronický zápis do kalendáře, který byste jinak museli fyzicky nosit s sebou. Stačí si najít daný den, danou hodinu a zapsat zde vše, co potřebujete a všichni, kterým jste povolili sdílení, si tyto události mohou přečíst a zařídit se podle vás.

Samozřejmostí je tisk kalendáře.

 

            Google Translate (Překladač)

Máte problém s překladem textu z češtiny do některého z cizích jazyků nebo naopak? Pak právě pro vás je zde Google Překladač. Od roku 2007 překládá z 57 světových jazyků jednotlivá slova, věty i celé webové stránky. Pracuje na principu tzv. statického strojového překladu - ten funguje na principu vyhledání podobných textů z milionů dokumentů a poté určí ten nejvhodnější překlad; nespoléhejte se na správnou gramatiku či slovosled, překladač by měl fungovat spíše jako pomůcka.

 

V současné době probíhá test několika dalších jazyků, např. latiny - zatím ve verzi Alpha. Čeština byla do překladače přidána v květnu 2008.

 

Tato služba je zabudována v nejnovější verzi internetového prohlížeče Google Chrome (více o tomto prohlížeči v jednom z dalších dílů), kde automaticky detekuje cizí jazyk a ve formě vysouvací nabídky pod adresním řádkem nabídne okamžité přeložení stránky či dokumentu.

 

Autor: Miloš Blata