Google - Google Images a Picasa

Díl čtvrtý – Google Images, Google Photos + Picasa

 

            Google Images

Google je schopen vyhledávat obrázky podle jejich popisků, názvu a textu, který se na webových stránkách objevuje v jejich blízkosti. Tato služba se nazývá Google Images (Google obrázky). Google uchovává zmenšeniny indexovaných obrázků, což mu umožňuje při vyhledávání nabízet náhledy nalezených dokumentů.

 

Vyhledávání lze omezit na určitou velikost obrázku (velká, střední, ikona, vetší než, přesně), typ obrázku (obličej, fotografie, klipart, kresba), barvy obrázku (libovolná, plné barvy, černobílá nebo 12 dalších barev). U vyhledaných obrázků lze také nastavit zobrazení velikosti fotografie. Po najetí kurzorem na obrázek lze obrázek trochu zvětšit a zobrazit tak název obrázku, internetovou adresu obrázku, velikost obrázku, dokonce i podobné obrázky.

 

Nově nabízí Google vyhledávání pomocí přetažení obrázku na vyhledávácí plochu, zadáním URL adresy či nahráním obrázku z disku.

http://www.google.com/insidesearch/searchbyimage.html

 

            Google Photos + Picasa

Pokud chcete sdílet své rodinné či jiné fotografie, poslouží vám aplikace Picasa Web Albums (Google Photos). Stačí povolit vytvoření účtu pro správu fotek (rozšíření vašeho původního Google účtu) a můžete své fotky "skladovat" přímo na webu, kde si je mohou prohlížet (případně stáhnout) vaši známí, kamarádi nebo rodinní příslušníci.

 

Ke správě vašeho Picasa Web Albums účtu se vám hodí freewarový (volně šiřitelný) program Picasa. Ten si můžete zdarma stáhnout přímo na stránkách výrobce.

Umožňuje katalogizaci do alb, přidávání tagů, objednávání tisku fotografií a mnoho dalšího. Na fotografiích lze provádět základní úpravy jasu a barevného podání. K dispozici je řada filtrů. Velkou výhodou je, že se úpravy neprovádí na originálu, ale pouze v programu - i přesto poskytuje Picasa nadstandardní rychlost prohlížení.

 

Možnosti programu Picasa:

 

  • automatická katalogizace vybraných složek pevného disku
  • mnoho možností, jak nahrávat, spravovat, popisovat a třídit fotky
  • rychlé a výkonné vyhledávání
  • snadná editace, vylepšení fotek nebo přidávání efektů
  • základní operace pro exportování, alba, tisk nebo zálohy
  • nahrávání do webových alb
  • objedávání tisku fotografií
  • vytváření koláží
  • odesílání e-mailem

 

 

Program je od roku 2004, kdy jej od společnosti Idealab koupila společnost Google, nadále vyvíjen společností Picasa Inc. V roce 2010 společnost získala v soutěži Křišťálová Lupa 3. místo v kategorii publikační platformy.

 

Autor: Miloš Blata