DD-WRT – Vyždímejte ze své krabičky maximum

Seriál: DD-WRT – Vyždímejte ze své krabičky maximum

První díl: Úvod

 

Pokud se zajímáte o IT a sítě, tak pravděpodobně vlastníte WiFi router. Jedná se o zařízení, které je na vstupním portu připojeno k Internetu, provádí překlad adres a poskytuje připojení typicky čtyřem zařízením prostřednictvím UTP kabelu a dalším zařízením pomocí bezdrátové sítě standartu WiFi. Dále v textu budu bezdrátový router familiérně označovat jako „krabičku“.

 

Cílem celého seriálu bude základní seznámení s instalací a nastavením alternativního firmware DD-WRT, který je postaven na operačním systému Linux, je distribuován pod licencí OpenSource  a dokáže z Vaší krabičky opravdu vyždímat maximum možností. Představení bude probíhat na routeru TP-LINK 1043ND.

 

 

 

wifi router

 

Obrázek 1: TP-LINK 1043ND - Spolehlivý router z možností upgrade FW na DD-WRT

 

Abyste mohli začít uvažovat o DD-WRT, tak musíte splnit 2 podmínky:

1.      Musíte vlastnit krabičku, která umožňuje instalaci DD-WRT (existuje více verzí), pro ověření dostupnosti distribuce DD-WRT pro Vaši krabičku doporučuji stránky DD-WRT.

2.      Musíte disponovat nadšením a alespoň trochu pokročilými IT znalostmi, abyste si ze své oblíbené krabičky neudělali těžítko.

 

Pokud dané podmínky splňujete, tak se můžete těšit na další díl, kde si ukážeme jakým způsobem Vaši krabičku zkonvertovat na víru jménem DD-WRT.

 

Seznam zdrojů: www.dd-wrt.com

 

Mgr. Radek Šembera

15. 8. 2011